Camel & Breathless Albümü

Andrew Latimer’in öncülüğündeki Camel grubunun genel itibariyle bilinen bir albümü bu akşamki konuğumuz. Her ne kadar Mirage albümü müzikal kalite anlamında daha yukarıda olsa da 1978 tarihli Breathless albümü daha subjektif ve herkesin kendine ait bir parça/bölüm bulabileceği bir albüm. Bu nedenle de herkese hitap edebilecek bir çok parça barındırıyor. Örneğın kendi açımdan bahsedecek olursam, You Make Me Smile parçası ilginç bir şekilde rahatlatıcı bir etkiye sahip, sanki bir liman.

Elimdeki plak obi şeridi olmayan, 1978 senesine ait bir Japon baskı plak. Japon baskı olması,müzikal derinlik anlamında albümü biraz daha yüksek seviyeye çıkarıyor. Bu nedenle de kaydı çok severek dinliyorum.

Ayrıca bu plakta bir baskı hatası mevcut. You Make Me Smile şarkısı plağın ikinci yüzünün ikinci şarkısıyken (B2), arka kapakta son şarkı olarak yazılmış. İlginç ve bence hoş bir hata. Bu baskı hatasının benzeri Pink Floyd grubunun Türk basım The Piper At The Gates Of Dawn albümünde de mevcut, hem kapak tasarımı global tasarımdan çok farklı, hem de plak göbeğinde grup adı Pinky Floyd olarak yazılmış. Bazı koleksiyonerler bu tarz hataları değerli bulduğu için de özellikle bu plakları toplayabiliyor.

Benim bu albümdeki favori şarkılarım You Make Me Smile, Summer Lightning, Breathless ve A Wing and A Prayer.

Albümün tamamını dinlemeniz için çalma listesini aşağıda paylaşıyorum: