Kerim Çaplı & Kayıp Albümü

Bugünkü albümümüz Kerim Çaplı’nın vefatından sonra ortaya çıkan kayıtlarından oluşturulan Kayıp albümü. Arpej Müzik’ten çıkan bu albümde (yeni tekli-single- hariç) tüm enstrüman kayıtları, söz, müzik, vokal Kerim Çaplı’ya ait.

Albüm için yapılan teklide (Muhtacım sana parçası yeniden düzenlenerek yapılmış) ise vokal olarak oğlu Ahmet Çaplı’yı da görüyoruz. Ayrıca tekliye ait klip de çekilmiş, bu klipte baba ve oğul kendi sesleri ile düet yaparken görebiliyoruz. Kukla olarak tasarlanması da çok güzel bir ayrıntı.

Albümdeki şarkı listesi şu şekilde:

Hit And Run
Inside Outside
Mainline
Muhtacım Sana
South City Lady
Sunrise
That’s What Love Is
Kim Kurtarır Canımızı
Muhtacım Sana (Tekli *)
*Düzenleme, Davul, Klavye – İskender Paydaş
Bas Gitar – Taner Öngür, Zafer Şanlı
Gitar – Akın Eldes
Vokal – Ahmet Çaplı
Söz, Müzik – Kerim Çaplı

Herhangi bir şarkıyı diğerinden ayırmak çok zor olmakla birlikte albümde favori şarkılarım: Hit and Run, Inside Outside, Kim Kurtarır Canımızı, Sunrise, South City Lady, Muhtacım Sana.

Ailesinin de müzisyen olduğu Kerim Çaplı (Kim Copli, Kim Capli…) 1969 Woodstock öncesinde Jimi Hendrix ile birlikte yaptığı çalışmalarla kendisinin farkını ortaya koymuş. Kerim Çaplı 1978’de Türkiye’ye dönüyor. Dönüşüyle beraber MFÖ, Ergüder Yoldaş/Nur Yoldaş, Mavi Sakal, Blue Blues Band gibi bir çok değerli sanatçı ve grupla çalışma yaptıklarını görüyoruz. Blue Blues Band ile yaptıkları çalışmaların bir çoğuna video kaydı olarak günümüzde ulaşabiliyor olmamız önemli. Blue Blues Band’de Yavuz Çetin, Zafer Şanlı ve Batu Mutlugil ile beraber çalıştı. Kerim Çaplı’nın hikayesi ise Blue belgeselinde Yavuz Çetin ile beraber anlatılıyor. Kerim Çaplı ve Yavuz Çetin’in yeteneklerine ters oranda olarak yaşadıkları psikolojik sorunların etkilerini anlamak açısından, belgeseli izlemenizi tavsiye ederim. Yeteneğin bedelinin böyle olması çok ağır.

Jimi Hendrix ile yaptıkları çalışma kaydı ise şurada 1 saat 5 dakikalık kayıt olarak mevcut, davulları Kerim Çaplı’nın çaldığına dair kaynak ise Stephen Stills: https://twitter.com/Stephen__Stills/status/1385788660130406401?s=20):

Bu albümün plak versiyonu var bende, 2019 basım. Hikayesi plağı daha da değerli kılıyor. Bu kayıtların Kerim Çaplı’nın ölümünden sonra ortaya çıkması/bulunması trajik olsa da, albüm olarak ulaşabilmemiz biz müzikseverler için büyük şans.

Albümün tamamını aşağıdaki çalma listesinden dinleyebilirsiniz: