Pink Floyd & The Piper At The Gates of Dawn Albümü (1967)

Bugünkü albümümüz Pink Floyd’un 1967’de çıkan The Piper at the Gates of Dawn albümü. Söz konusu albüm Pink Floyd efsanesinin ilk albümü olma özelliğini taşımaktadır. Bir şarkı (Take Up Thy Stethoscope And Walk) haricinde tüm şarkılar Syd Barrett tarafından yazılmıştır. Syb Barrett’i ikinci albümden sonra ayrıldığını göreceğiz ama bir çok Pink Floyd albümündeki etkilerinden bahsedeceğiz ileride. Bu nedenle de albümün değeri artıyor, zira Syd Barrett yaratıcılık anlamında çok üst seviyede.

Bu albüm psychedelic rock tarzında bir albüm olmakla beraber yaratıcılık anlamında da çok derin olduğu söylenebilir, ki burada Syd Barrett’in etkisi maksimum seviyede. Bu nedenle klasik olarak bilinen Pink Floyd albümlere nazaran (The Wall, Dark Side of The Moon gibi) çok farklı bir yerde olduğu muhakkak.

Sahip olduğum plak 1967 ilk basım İngiltere baskısı. Hem kayıt, hem de albümün taşıdığı anlam açısından; çok değerli. 1978 Türk basım versiyonu ise klasik kapak tasarımından farklı bir tasarıma sahip. Aynı zamanda plak göbeğinde grup adı Pinky Floyd olarak yazılmış, bu nedenle koleksiyonluk değere sahip. Bu basım ile alakalı fotoğraflara buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz (yeni pencerede açılır).

Albümdeki şarkıların listesi şu şekildedir:

Astronomy Domine
Lucifer Sam
Matilda Mother
Flaming
Pow R. Toc H
Take Up Thy Stethoscope And Walk
Interstellar Overdrive
The Gnome
Chapter 24
The Scarecrow
Bike

Bu albümdeki favori şarkılarım, Astronomy Domine, Lucifer Sam, Interstellar Overdrive ve Bike.

Albümü playlist şeklinde dinlemek için aşağıdaki gömülü bağlantıyı kullanabilirsiniz: